Jak prawidłowo dbać o stan akumulatorów trakcyjnych?


16-07-2021r.

akumulatory-trakcyjne.pl

Jak prawidłowo dbać o stan akumulatorów trakcyjnych?


Akumulatory trakcyjne są sercem pojazdów i maszyn o napędzie elektrycznym. Są stosowane w wózkach widłowych, zwyżkach, podnośnikach, maszynach czyszczących oraz meleksach. Prawidłowa eksploatacja i konserwacja ma ogromny wpływ na żywotność baterii. W związku z tym, warto poznać najważniejsze zasady dbania o stan akumulatorów trakcyjnych.


Bateria trakcyjna dostosowana do pojazdu


Na wstępie warto powiedzieć kilka słów o doborze baterii pod kątem pojazdu lub maszyny. Nieprawidłowy wybór to częsta przyczyna ograniczonej żywotności i nieefektywnego działania akumulatora. Zbyt słaba bateria oznacza krótszy czas pracy i konieczność częstszego ładowania, co jak wiadomo, przyczynia się do szybszego zużycia baterii. Dlatego też, należy zapoznać się z dokładną specyfiką techniczną pojazdu lub maszyny o napędzie elektrycznym. Producenci takiego sprzętu często zalecają optymalne modele baterii trakcyjnych. Warto także skonsultować się ze specjalistą w kwestii doboru odpowiedniego modelu akumulatora.Regularny serwis podczas przeglądu pojazdu

Pojazdy elektryczne powinny przechodzić okresowy przegląd. Absolutnym minimum jest jeden przegląd rocznie, ale w przypadku specjalistycznego i kosztownego sprzętu, firmy decydują się nawet na kilka przeglądów rocznie. W trakcie takiego przeglądu należy sprawdzić funkcjonowanie baterii trakcyjnej. W trakcie okresowych przeglądów sprawdza się poziom wody i elektrolitu, szczelność układu, a także połączenia między ogniwami. W trakcie pracy należy także zwracać uwagę na poziom naładowania i temperaturę.Prawidłowe ładownie akumulatora trakcyjnego

Kolejną kwestią jest wybór dedykowanego prostownika przeznaczonego do bezpiecznego ładowania danego typu akumulatora. Producenci akumulatorów bardzo często zalecają wybór konkretnego modelu prostownika w zależności od specyfiki baterii. Dobrze dobrany prostownik skraca czas ładownia, a sam proces mniej obciąża akumulator. Warto postawić na nowoczesne prostowniki, które pozwalają kontrolować proces ładowania za sprawą odpowiednich pomiarów.


Powszechnym błędem jest zbyt częste ładowanie akumulatora. W ten sposób znacznie szybciej osiągniemy liczbę cyklów ładowania określającą żywotność baterii. Do ładowania kwalifikują się akumulatory, w których pozostały minimalne ilości energii. Warto skonsultować ze specjalistą rodzaj ładowania. Wyróżniamy metodę stałego natężenia prądu oraz stałego napięcia.Prawidłowa eksploatacja pojazdu lub maszyny

Na żywotność akumulatora trakcyjnego wpływa również eksploatacja pojazdu lub maszyny. W trakcie pracy należy zwracać uwagę na pomiary oraz reagować na wszelkie objawy usterki. Pojazdu nie należy przeciążać. Przy poruszaniu należy także unikać nierówności, ponieważ każdy silniejszy wstrząs może mieć negatywne konsekwencje w kwestii żywotności baterii. Osoba prowadząca pojazd powinna zachować płynność oraz prawidłową dynamikę jazdy. Dlatego też, w przypadku wielu specjalistycznych maszyn konieczne jest przejście szkolenia i uzyskanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia takiego pojazdu. Przy wielogodzinnej pracy warto także zadbać o przerwy dla akumulatora.Co zrobić ze starym akumulatorem trakcyjnym?

Producenci współczesnych akumulatorów trakcyjnych korzystają z nowoczesnej i zaawansowanej technologii, która ma duży wpływ na żywotność oraz bezawaryjne działanie pojazdów. Niemniej jednak, każdy akumulator trakcyjny posiada żywotność określaną cyklami ładowania. Najlepsze baterie osiągają żywotność powyżej 1500 cykli. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy bateria pracuje po pełnym ładowaniu wyraźnie krócej, niż na początku jej stosowania?


W tej sytuacji mamy dwa rozwiązania. Starsze akumulatory trakcyjne można poddać regeneracji, co pozwala przywrócić im dawną sprawność i efektywność. W ten sposób, z baterii można korzystać jeszcze przez kilka lat, a sama regeneracja jest dużo tańsza, niż zakup nowego akumulatora. Jeśli natomiast bateria nie nadaje się do dalszej eksploatacji, konieczna jest jej wymiana. Z kolei zużyte baterie i akumulatory należy przeznaczyć do recyklingu.


Aktualności z naszego bloga


16-07-2021r.
akumulatory-trakcyjne.pl

Jak prawidłowo dbać o stan akumulatorów trakcyjnych?


CZYTAJ WIĘCEJ
16-07-2021r.
akumulatory-trakcyjne.pl

Co to jest akumulator trakcyjny? Jakie zastosowanie posiada?


CZYTAJ WIĘCEJ
24-06-2021r.
akumulatory-trakcyjne.pl

Prawidłowe ładowanie baterii trakcyjnej


CZYTAJ WIĘCEJ