Co to jest akumulator trakcyjny? Jakie zastosowanie posiada?


16-07-2021r.

akumulatory-trakcyjne.pl

Co to jest akumulator trakcyjny? Jakie zastosowanie posiada?


Akumulatory trakcyjne, nazywane również bateriami trakcyjnymi, są elementem napędu wielu pojazdów elektrycznych, takich jak chociażby wózki widłowe. Ze względu na swoją konstrukcję, odznaczają się niezawodnym działaniem oraz dłuższym czasem pracy na jednym naładowaniu. Jest to kluczowe dla funkcjonalności oraz mobilności konkretnych pojazdów oraz maszyn elektrycznych. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tych nowoczesnych konstrukcji.Czym jest akumulator trakcyjny?


Akumulator trakcyjny to inaczej bateria kwasowo-ołowiana z elektrolitem płynnym lub w formie żelu. Często możemy spotkać się z nazwą akumulatorów głębokiego rozładowania. Jest to główny element napędu stosowany w różnego rodzaju pojazdach elektrycznych. Pojemność takiej baterii zależy oczywiście od liczby tworzących jej ogniw. Powszechnie wykorzystywane są akumulatory o napięciu 24V, 48V lub 80V. Wybór właściwego akumulatora zależy oczywiście od specyfiki pojazdu lub maszyny, którą będzie on zasilał. Ogniwa baterii trakcyjnych są umieszczane w metalowej skrzyni pokrytej materiałem kwasoodpornym.Konstrukcja akumulatorów trakcyjnych predysponuje do niezawodnego działania na przestrzeni wielu lat. To właśnie długa żywotność jest jednym z najważniejszych atutów baterii trakcyjnych. Nowoczesne modele zapewniają żywotność powyżej 1500 cykli ładowania. Jednocześnie, baterie trakcyjne mogą zaoferować dłuższy czas pracy oraz krótszy czas ładowania, co dla firm korzystających z pojazdów elektrycznych oznacza minimalizację kosztów eksploatacyjnych oraz większą funkcjonalność sprzętu. Starsze akumulatory trakcyjne można poddać regeneracji, co pozwoli na zagwarantowanie takiej baterii drugiej młodości.W jaki sposób zbudowana jest bateria trakcyjna?

Sercem baterii trakcyjnych są oczywiście ogniwa. Większość producentów sięga po sprawdzone i niezawodne ogniwa typu PzS oraz PzB. Ogniwa są umieszczone w specjalnej skrzyni zabezpieczonej przed korozją. W wielu typach akumulatorów trakcyjnych stosuje się specjalne przekładnie wykonane z polipropylenu. Mają one zagwarantować prawidłową wymianę ciepła podczas pracy, a także w trakcie ładowania baterii. Dwubiegunowe sworznie oraz gumowe tuleje gwarantują szczelność, dzięki czemu, nie zachodzi ryzyko wycieku kwasu.


Liczba ogniw ma wpływ na napięcie oraz pojemność baterii. Akumulatory o napięciu 24V są wyposażone w 12 ogniw, 48V w 24 ogniwa, natomiast 80V w 40 ogniw. Specyfika zasilanego pojazdu lub maszyny ma decydujący wpływ na wybór baterii. Wiele zależy od zapotrzebowania na energię konkretnego pojazdu, jego gabarytów czy zastosowania. W ostatnich latach znacznie rozwinięto technologię ogniw stosowanych w bateriach trakcyjnych, dzięki czemu, akumulatory odznaczają się jeszcze większą żywotnością, a samo ładowanie nie jest tak obciążające jak dawniej.Jakie zastosowanie posiadają akumulatory trakcyjne?

Baterie trakcyjne są najważniejszym elementem napędu elektrycznego. Z takiego napędu bardzo często korzystają pojazdy oraz maszyny pracujące w zamkniętych pomieszczeniach. Niemniej jednak, takie pojazdy o napędzie elektrycznym coraz częściej zastępują również mniej ekologiczne pojazdy wyposażone w silnik benzynowy lub silnik diesla. Biorąc pod uwagę brak emisji szkodliwych spalin, pojazdy elektryczne z baterią trakcyjną są bardziej przyjazne dla środowiska. Niezawodność, trwałość i funkcjonalność to najważniejsze cechy decydujące o wszechstronnym zastosowaniu tych baterii.


Z bateriami trakcyjnymi najczęściej spotkamy się w wózkach widłowych znajdujących zastosowanie w magazynach, sklepach wielopowierzchniowych, halach produkcyjnych czy halach przeładunkowych. Z baterii trakcyjnej korzystają także różnorodne maszyny czyszczące przeznaczone do sprzątania dużych powierzchni. Z akumulatorem trakcyjnym spotkamy się także w zwyżkach, podnośnikach, meleksach oraz pojazdach golfowych. Pojazdy o napędzie elektrycznym stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest cicha praca bez emisji spalin.


Aktualności z naszego bloga


16-07-2021r.
akumulatory-trakcyjne.pl

Jak prawidłowo dbać o stan akumulatorów trakcyjnych?


CZYTAJ WIĘCEJ
16-07-2021r.
akumulatory-trakcyjne.pl

Co to jest akumulator trakcyjny? Jakie zastosowanie posiada?


CZYTAJ WIĘCEJ
24-06-2021r.
akumulatory-trakcyjne.pl

Prawidłowe ładowanie baterii trakcyjnej


CZYTAJ WIĘCEJ