Lista najczęściej zadawanych pytań


Prostowniki i baterie trakcyjne, części i akcesoria zamienne KRONOS

Pytania i odpowiedzi


   Jaka jest trwałość baterii trakcyjnych?

Trwałość baterii trakcyjnych jest pojęciem bardzo nieregularnym i nie można jej jednoznacznie określić. Zważając uwagę na koszt akumulatora trakcyjnego, powinien on długo służyć klientowi, jednakże zdarzają się sytuacje kiedy bateria się psuje. Jest to spowodowane złą konserwacją urządzenia – jego nie naładowanie lub przeładowanie. W przedłużeniu trwałości bardzo dobre będzie również korzystanie z zabiegów regeneracji produktu, ponieważ wydłuża to jego żywotność.

   Najważniejsze parametry akumulatorów trakcyjnych

Aby dobrać odpowiedni produkt do swoich preferencji i potrzeb należy zwrócić uwagę na parametry jakie on posiada. Inny akumulator trakcyjny będzie miał zastosowanie w wózkach widłowych, a inny w urządzeniach czyszczących, więc warto dokładnie wiedzieć czego potrzebujemy. Najważniejsze parametry na jakie trzeba zwracać uwagę to: napięcie, pojemność (wyrażona w amperogodzinach), technologia wykonania oraz wymiar, ponieważ bateria musi pasować do naszego urządzenia.

   Co warto wiedzieć o bateriach trakcyjnych i ich eksploatacji?

Każdy kto chce nabyć baterię trakcyjną do swojego urządzenia powinien poznać podstawowe zasady ich eksploatacji. Przede wszystkim warto zapewnić oddzielne pomieszczenie do ich ładowania, pozbawione wszelkich łatwopalnych przedmiotów. Pomieszczenie to powinno być wyposażone w dobrą wentylację, aby uniknąć gromadzenia się gazu. W pobliżu ładowanego przedmiotu nie należy wykonywać ryzykownych zachowań jak palenie czy spawanie, ponieważ może grozić to pożarem. Eksploatacja baterii trakcyjnych powinna być przeprowadzana tylko przez specjalnie wyszkolony personel.

   Co ile powinno się ładować akumulator?

Ładowanie akumulatora to kluczowa czynność mająca wydłużyć czas eksploatacji baterii trakcyjnej. Na specjalnych halach w magazynach czy innych przedsiębiorstwach przemysłowych powinno znajdować się miejsce oraz przeszkoleni pracownicy, którzy zajmą się ładowaniem baterii. Proces ładowania powinien być rozpoczęty od razu w momencie, gdy bateria się rozładuje, a najlepiej gdy się kończy, a jej wartość nie spadła poniżej 20%. Dzięki takiemu zabiegowi można zachować sprawność na dłużej.

   Co to są akumulatory trakcyjne?

Akumulatory trakcyjne to dość skomplikowane urządzenia imitujące swego rodzaju baterię. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu płynnego lub żelowego elektrolitu, który stanowi jedno z głównych źródeł energii. Baterie trakcyjne świetnie sprawdzają się w urządzeniach takich jak wózki widłowe czy urządzenia czyszczące, dlatego są nieodłącznym elementem przemysłu. Warto pamiętać, że eksploatacja (ładowanie) urządzeń musi przebiegać w specjalnych warunkach i być wykonywana przez przeszkolonych specjalistów.

   Jaki jest standardowy koszt baterii trakcyjnych?

Koszt baterii trakcyjnych jest uwarunkowany przede wszystkim parametrami produktu oraz jego stanem technicznym. Nowe, nieużywane akumulatory będą droższe niż te używane, ponieważ gwarantują dłuższy czas eksploatacji. Nowe modele wysokiej jakości można znaleźć za 12 000 – 15 000, natomiast używane za 4500 – 6000 złotych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych produktów, dlatego warto zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

   Gdzie stosuje się akumulatory trakcyjne?

Akumulatory trakcyjne prezentują szeroki wachlarz zastosowania, szczególnie w przemyśle. Najczęściej są one spotykane w wózkach widłowych, podnośnikach, urządzeniach czyszczących czy wózkach, którymi można poruszać się po polu golfowym. Ich działanie jest nieocenione przy pracach na magazynie i przenoszeniu dużych połaci towarów na duże odległości. Niezależnie od ich zastosowania warto znać dobrze sposób ich ładowania i eksploatacji, aby wydłużyć żywotność produktu.

   Na czym polega regeneracja akumulatorów trakcyjnych?

Regeneracja akumulatora trakcyjnego to nic innego jak sprawdzenie przez specjalistów stanu urządzenia oraz stwierdzenia i wymiany ewentualnych zużytych elementów. Proces ten zwykle rozpoczyna się od analizy wstępnej (oględzin stanu technicznego, zużycia ogniw, mierzenia poziomu gęstości płynu elektrolitowego, badań termicznych, oraz ewentualnych regulacji płynu). Po wymianie uszkodzonych elementów klient otrzymuje gwarancję wykonanej pracy oraz kompletny raport końcowy.